Indonézia

Indonézia a világ legnagyobb muszlim vallású országa, azonban a kis gyöngyszeme, ahova a legtöbb turista utazik, Bali, hindu vallású. Csak később értettem meg, hogy ez miért olyan lényeges, és egy kicsit mesélek majd Bali történelméről, mert igen érdekes. De vissza a Indonéziához!

Indonéziát keresztülszeli az Egyenlítő, éghajlata trópusi, több időzónára oszlik és az esős évszek sem egyszerre érkezik meg az összes szigetre. Az ún. tűzgyűrűben fekszik, vagyis több kéreglemez találkozik itt, ezért rengeteg a földrengés, vulkán és vulkánkitörés, cunami. A világtörténelem egyik legkatasztrofálisabb kitörése, a Krakatau, is itt történt, Szumátra szigetén.

Indinézia szigetei:

  • Nagy-Szunda-szigetek:
    • Szumátra
    • Kalimantan (Borneo-szigetének indonéz része)
    • Celebesz (Sulawesi)
    • Java
  • Kis-Szunda-szigetek (Bali, Lombok, Nusa Nenggara, Sumba, Flores)
  • Timor
  • Nyugat-Új-Guinea
  • Maluku-szigetek

Fővárosa Jakarta, Java szigetén fekszik, ami a világ egyik legsűrűbben lakott helye. Indonéziában becslések szerint közel 280 millió ember él.

Mielőtt belevágnánk a turistáskodásba, utazgatásba, még muszáj említést tennem a divatiparról, az olajpálmákról és a telefonokról.

Java szigetén ömlik a világóceánokba a világ legszennyezettebb folyója, melynek partján közel 500 fast fashion ruha gyár önti a vízbe a szennyvízét titsztítás nélkül. Egy oknyomozó újságíró felrárta, mi folyik itt, és az még hagyja ám, hogy az élővilágot gyilkoló mérgeket szabadon zúdítják a természetes vízbe, az itt élő szegény embereket is mérgezik vele. egy kisfiú hajában 54-féle vegyszert mutattak ki. Mondanom sem kell, hogy a mértéktelen vásárlás az ok, és a fast fashion céges kapzsisága.

Sajnos az európai csilli-villi boltokban kapható, kétséges minőségű ruhák tömegei a természet mértéktelen szennyezése árán tud olyan olcsó lenni. Itt nincsenek környezeti szabványok, nincsenek jogai a munkaerőnek. A giga cégel lefölözik a hasznos, mérgezik az élővilágot és az itt élő embereket. Mindezt azért, hogy a nyugatiak 3000 10-20 euróért vehessen még egy felesleges sz@rt, amit 1 év múlva kidobnak.

Ezenkek a természet és egészség károsító cégek vásárlóinak ugyanúgy a felelőssége!

Nekünk, hétköznapi embereknek. Mert ha nem vennénk meg ezeket a ruhákat, a cégek igenis taktiát váltanának.